Egy konfliktusokkal teli apa-lánya kapcsolatot bemutató kamaradrámát és egy nagyszabású, sokak által kedvelt klasszikust ajánlunk most olvasóink figyelmébe. David Auburn Egy bizonyítás körvonalai című darabját a Centrál Színházban, Jane Austen Büszkeség és balítélet című remekművét a Vígszínházban játsszák. Mindkét előadásról elmondható: a végén valódi élménnyel a szívünkben távozunk a nézőtérről.
Szöveg: Kézdi Beáta | Fotó: Dömölky Dániel, Horváth JuditMatematika és érzelmek felsőfokon. David Auburn Pulitzer-díjas író 2000-ben született munkája elevenedik meg profin adaptálva a Centrál Színház színpadán. Autentikus észak-amerikai kis faházat látunk (Bagossy Levente munkája) Chicago közelében, ahol egy lány épp a gyászával küzd. Az Egy bizonyítás körvonalai című darab története jó tempóban bontakozik ki, így hamarosan megtudjuk: itt élt a lány apja, a matematikaprofesszor Robert – a balesete óta először színpadra lépő Horváth Lajos Ottó megrázóan erős alakítása –, aki kiemelkedő tudós hírében állt, ám utolsó éveiben megbomlott az elméje. Kisebbik lánya, a szintén matematikus Catherine ápolta, miközben nővére, Claire a távolból anyagilag támogatta őket.
Szász Júlia lehengerlő a fiatal és megtört Catherine szerepében. Ellenpontjaként Balla Eszter remekül jeleníti meg a racionális, de tiszta szívű Claire-t. A fiatal matematikus Tom karakterét pedig Puskás Dávid formálja meg jó arányérzékkel, értelmesen és éppen annyi szenvedéllyel, amennyit jó látni a színpadon.
Catherine, Claire meg az agilis, ám jólelkű matematikus fiatalember vajon mit tud kezdeni azzal a dologgal, ami az apa halála után váratlanul előkerült? Mindez kiderül a Puskás Tamás rendezte előadásból, amelyben minden benne van, ami egy családban zajlik: testvérellentét, viták, tervek, álmok, kötelességek, gyász és remények.
*
Félreértésektől a boldogságig. Egyikünktől sem áll távol a büszkeség vagy másként mondva a hiúság és sajnos az ítélkezés, a kéretlen kritizálás sem. Éppen ezért sokan rajonganak világszerte Jane Austen 1813-as remekművéért, amire a BBC 1995-ös sorozata, majd egy 2003-as egész estés játékfilm még inkább ráerősített.
Valló Péter rendezésében a regény cselekménye most a letisztult, szögletes szelvényekből álló díszlet és a kivétel nélkül fehér ruhában színre lépő szereplők által elevenedik meg a Vígszínház színpadán. (A jelmezek és a látvány is Kálmán Eszter munkáját dicséri.) Kovács Krisztina és Valló Péter színpadi szövegváltozatának köszönhetően a helyzetek és az érzések aláhúzva és kihangosítva kerülnek a néző elé. Ily módon a humor, az irónia éppúgy felerősödik, mint a 19. századi nők helyzete, akik a jó házasodás reményében kompromisszumok megkötésére vagy kitartó várakozásra ítéltettek. Külön izgalmas és erős megoldás, ahogy egy-egy női karakter a színpad szélére jöve kamerába mondja el monológba rejtett gondolatait, így szólva ki a mának s a nézőnek.
Wunderlich József Mr. Darcyja és Waskovits Andrea Eliza Benettje visszafogottabb a megszokottnál, mégis szerethetők, így szurkolunk nekik. Jóval kiszínezettebb, karakteresebb megformálásokat láthatunk az idős Benett házaspár (Lukács Sándor és Hegyi Barbara sziporkázó kettőse) vagy a Mr. Bingley és Miss Jane Benett páros játékában (Medveczky Balázs üdítő a bizonytalan, feszengő szerelmes figurájában, akire csillogó naivaként reflektál Varga-Járó Sára).
Szokatlan megoldás az előadásban, hogy egy kifejezetten dekoratív színésznő kapja meg Charlotte Lucas, a csúnyácska barátnő szerepét – aki kora miatt megalkuvó házasságot köt egy sznob és bigott lelkésszel –, ám Szász Júlia olyan őszinte erővel mutatja meg e női sorsot, hogy ez kiemeli őt az aprócska mellékszerepből. Külön dicséretet érdemel Bodor Johanna szép koreográfiája a lámpákkal, ahogyan Mester Dávid finom zenéje is, megsegítve a történet kibontakozását.
A színpadi változat gazdagítva hozza az Austen klasszikusához képest is elvárt nívót, rajongóknak kötelező megnézni.
Az írás eredetileg az Evangélikus Élet magazin 2025. március 30.-április 6.–i 90. évfolyam 13–14. számában jelent meg. Az Evangélikus Élet magazin kapható a Luther Kiadó könyvesboltjában (Budapest VIII., Üllői út 24.), a Huszár Gál könyvkereskedésben (Budapest V., Deák tér 4.), az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a kiado@lutheran.hu e-mail címen, nyomtatott vagy digitális formában megvásárolható, illetve előfizethető a kiadó honlapján.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.