Ezúttal két egyszemélyes előadást ajánlok az olvasók figyelmébe. A szomjas troll valójában gyermekelőadás, de aki nem szülőként vagy nagyszülőként ül be a Budapest Bábszínházba, az is minden percét élvezheti Teszárek Csaba játékának. Bezerédi Zoltán zseniális alakítást nyújt a Katona József Színházban látható Cigány Mózes című darab során. A színész monológjában erős szabadszájúsággal és nyers humorral szólalnak meg a cigányságról szóló gondolatok.
Szerző: Kézdi Beáta |Fotó: Dömölky Dániel, Piti Marcell
Fura szerzetek. „Mi történik a zordon fjordok partvidékén, ha lakkaszörpre szomjazik egy Kalle nevű troll? Ki az a Mökki goblin, Jukka Pekka, Gertrúd, Gréta, Freja, Frida, Jutta, Jütte? Miért olyan lébenkanál Eino, az óratörpe, és miért gondolja a rák, kinek neve Kierkegaard, hogy minden embert gyötör a kergekór?” Már ebből a színlapon olvasható leírásból is sejthetjük, hogy nyelvi leleményekben gazdag és lehengerlő humorú előadásra számíthat, aki A szomjas trollra jegyet vált.
A skandináv irodalom napjainkban igen nagy népszerűségnek örvend, ezért is ügyes a témaválasztás: az északi mitológia jellegzetes vidékei és alakjai – fjordok és gleccserek, orkok, goblinok, trollok, törpék, vikingek, hableányok és hablegények – elevenednek meg Varró Dániel történetében.
Teszárek Csaba elkápráztatja a nézőt a legalább hatféle kacagásával, seregnyi figurát hozva, zenei tudását is hozzáadva a produkcióhoz. Nincs két egyforma karaktere a színpadon, pedig az ötvenöt perces egyszemélyes előadásban végig csak ő játszik – bábokkal.
Hoffer Károly ámulatba ejtően sokféleképpen megelevenedő díszlete mesebeli ácsműhely, kocsma és még sok egyéb. De a látvány mellett a remek zenék is fontos elemei a darabnak (Cseri Hanna és Teszárek Csaba munkája).
Cseri Hanna rendezése a mobilok, a tabletek, a Reels- és Shorts-videók és a Threads világában is beszippant, és nemcsak azért, mert tulajdonképpen majdnem egy tucat történetet ismerünk meg a pergő ritmusú előadás során, hanem azért is, mert mindezt a fantáziánkra is bízva, látványosan, viccesen és tanulságokkal, nem utolsósorban szerethetően teszi.
***
Cigány genezis. A Katona József Színház előadásában másfél óráig Bezerédi Zoltáné a színpad. Egymaga teljesen betölti a teret Kácsor Zsolt kortárs szerző 2020-as Cigány Mózes című regényének első fejezetével, a Genezissel. A darab a bibliai teremtéstörténetnek és a cigányság eredettörténetének igencsak erős nyelvezetű és abszurd humorú kevercséje, megjelenítve az örök vándorlét keserveit, a meneküléseket és a szabadságvágyat.
Bezerédi játéka lenyűgöz, még ha a – bibliai nemzetségleírások mintájára – nevek tucatjával gazdagon megtűzdelt előadást olykor nehéz is követni. Ám a holtpontokon átsegít az izgalmas zene és a fényjáték.
Kálmán Eszter díszlete, a fehér terítős, esküvői U alakban elrendezett asztal nemcsak a lakodalmat, hanem a tizenkét székkel az utolsó vacsorát is megidézi. Mindezt erősíti, hogy tudatosan leültetnek oda tizenkét nézőt. Az előadás végén pedig zsíros (fehér/barna/fekete) kenyeret ehetünk lila hagymával, közben beszélgethetünk Bezerédi Zoltánnal és egymással a látottakról.
Szokatlan szeretetvendégség és különleges színházi élmény ez, fekete öves színházba járóknak és kortárs irodalomért rajongóknak ajánlott.
A szomjas troll. Budapest Bábszínház. Írta: Varró Dániel. Előadja: Teszárek Csaba. Rendező: Cseri Hanna.
Cigány Mózes. Katona József Színház. Írta: Kácsor Zsolt. Színpadra alkalmazta és játssza: Bezerédi Zoltán.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.