Kőszeghy Miklós történész szimpatikus embernek tarja Dávidot. De álljunk is meg rögtön: létezett ő egyáltalán? S hogyan jutott el a juhok mellől a halhatatlanságba? A megnyugtató és tudományos válasz után (Dávid létezett!), humort sem nélkülöző előadásában az egyetemi docens e nagy király karrierjének két pontja között kalauzol végig.
Segítségül hívja az Ószövetség tudományát, ókori keleti párhuzamokat hoz, és bevezeti a hallgatót a történettudományba. Mielőtt azt hinnénk, ezt nehéz lesz követnünk, már benne is vagyunk a sűrűjében…
Olyan izgalmas kérdések kerülnek nagyító alá, mint hogy írt-e Dávid zsoltárokat, vagy valaki más írt éneket – neki? Kiderül, hogy egy profán dallam jól passzolhat a szakrális szöveghez. Ám az izgalmak még csak ezután következnek: a harcos, a pásztor, a zeneterapeuta, a rablóvezér (!) Dávid nagyon is emberi vonásaival kerül közel hozzánk. Szó lesz szerelemről és politikáról, végzetes vonzódásról, egy izgi fürdőzésről a tetőn és a gyilkos következményéről. Megtudjuk, szeretett-e valakit Dávid, vagy inkább kora Don Juanjáért bomlottak a nők, mi a pontos címe a palotájának, és hogy kedvelte-e az ügyvédeket…
Az Evangélikus Hittudományi Egyetem biblikus szabadegyetemének előadásait folytatásban adjuk közre.
Az első előadás felvétele ide kattintva nézhető meg.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.