A címbeli utalás Kosztolányi Dezső Boldog, szomorú dal című versére azt hangsúlyozza, amit Pál apostol is mond: kettős állampolgárok vagyunk. Ez nem kis feladat és felelősség, hiszen – ahogy Korányi András a szabadegyetemi előadáson leszögezi – „bár Isten a világ éltetője, de amikor Jézus Krisztus megérkezik ebbe a világba, akkor a tulajdon világából próbálták őt kiutálni”.
Az egyháztörténész, az Evangélikus Hittudományi Egyetem rektora Luther Márton, a mártír evangélikus teológus Dietrich Bonhoeffer, az 1934-es Barmeni teológiai nyilatkozat és az 1942-ben Norvégiában kelt Az egyház alapja című hitvallás és nyilatkozat gondolatiságából bontja ki a szabadság és lelkiismeret összefüggését és tisztázó értelmezését. „Az emberi szabadság kérdéséből jussunk el Isten szabadságának kérdéséig” – mondja Korányi András. A Kivé nem lehetünk? – A 20. század hitvalló irodalma és Isten szólásszabadságáról című előadásból arra is választ kaphatunk, hogy miként uralkodik Isten a lelkiismereten. Már csak ezért is érdemes meghallgatni.
A teljes előadás ide kattintva tekinthető meg.
Az Evangélikus Hittudományi Egyetem biblikus szabadegyetemének előadásait folytatásban adjuk közre.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.