Sólyom László, az Alkotmánybíróság első elnöke, korábbi köztársasági elnök 2017. május elején előadást tartott a pécsi Collegium Seraphicum diákjainak. Az ország legrégebbi egyházi felsőoktatási kollégiumában a rendszerváltás utáni közélet három kérdéses területéről beszélt.
Beszéde elején a rendszerváltáshoz vezető belpolitikai és nemzetközi eseményeket, folyamatokat ismertette. A rendszerváltás kapcsán kifejtette az 1989-es év történéseit, külön kitérve személyes szerepére, élményeire. Beszámolója szerint a szervezkedők elszántak voltak, nem féltek egy esetleges megtorlástól. A volt köztársasági elnök részletesen mesélt az 1989. évi alkotmánymódosításról, melynek kidolgozásában nagy szerepet vállalt. A módosított alkotmány biztosította az alapvető polgárjogokat, bevezette a demokráciát, valamint létrehozta az Alkotmánybíróságot, melyek elnöké választották 1990-ben.
Elnöksége alatt ítélték alkotmányellenesnek a halálbüntetést. Sólyom László kiemelte, hogy három kérdéses terület van a rendszerváltással kapcsolatban, amire szerinte nem létezik objektív, megfelelő megoldás. Ezek az eltulajdonított javak visszaadása, az igazságtétel: a kommunizmusban vétségeket elkövető személyek felelősségre vonása, illetve az ügynökakták nyilvánosságra hozatala. Előadása további részében Sólyom a köztársasági elnökként végzett munkájáról beszélt, majd méltatta a rendszerváltás utáni magyar belpolitikát.
Forrás és fotó: Collegium Seraphicum
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.