Mikorra tehetjük Krisztus ezeréves uralmát? – erre a minket is foglalkoztató kérdésre a reformátorok is megfogalmazták a maguk válaszát. Luther Márton szerint ez nem is jövő, hanem múlt idejű kérdés: ő a konstantini fordulattól a pápák avignoni fogságáig jelölte ki a tartamát.
És mikor lesz a végítélet? Erre is válaszolt Luther, sőt Philipp Melanchthon is, aki szinte pontos dátumot is közölt – mindezzel fejtörést okozva az utókornak, főleg a protestáns ortodoxiának, hiszen az előrevetített dátum már rég elmúlt. Újabb válaszkísérlettel a pietizmus, Philipp Jakob Spener, August Hermann Francke, majd Johann Albrecht Bengel állt elő. Hogy miként hangoztak ezek, és milyen megközelítésekkel éltek a magyar evangélikus teológusok, arról is hallhatunk Csepregi Zoltán egyháztörténész, tanszékvezető egyetemi tanár Jobb idők reménye? – Pozitív és negatív jövőképek rivalizálása a teológiatörténetben című előadásában.
Az Evangélikus Hittudományi Egyetem biblikus szabadegyetemének előadásait folytatásban adjuk közre.
A mostani előadás teljes terjedelmében itt érhető el.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.