Kötőszó

Evangélikus közéleti blog

5 kihagyhatatlan kötet az Ünnepi Könyvhétről

Ha te sem tartozol a lakosságnak ahhoz az 58%-ához, amely még sosem vásárolt könyvet, sőt igazi lelkes olvasó vagy, akkor most segítek. Összegyűjtöttem öt nagyon eltérő karakterű kötetet, amelyek között szerelmi szállal átszőtt történelmi regény, terápiás mesekönyv, fantáziát megmozgató igehirdetés-gyűjtemény, egy kitaszított figurát a középpontba állító kultúrtörténeti munka és egy hordozható „bibliaóra” is van. Mindegyik kedvezménnyel kapható június 13–16. között az Ünnepi Könyvhéten a Luther Kiadó standjánál. 

Szerző: Isó M. Emese
421814919_696535255958306_9149882547831391405_n.jpg

1. Varga Gyöngyi: Fellegajtó – Teológia lábujjhegyen

Még nem tartozol egyik egyházhoz sem? Útkeresőnek vallod magad? Vagy ugyan konfirmáltál már, sőt ott vagy vasárnaponként a templomban, de kapaszkodóra lenne szükséged? Nem a korholó, számonkérő, szigorú teológus hangjára vágysz, hanem valakire, aki újra és újra közelebb visz a Bibliához? Varga Gyöngyi ilyen. 

Az ószövetségi teológus szerzőnek a – sokak által kedvelt áldáskönyvei mellett –  Fellegajtó című kötete a rácsodálkozás és a megismerni vágyás jóleső érzését indítja el az olvasóban. Újszerű módon közelít az egyes témákhoz, amelyeket kultúrtörténeti magyarázatokkal lát el, és a könyv- és versajánlók segítségével szélesíti a látómezőt, miközben nem engedi el a kezünket, rámutatva, hogy a biblikusság lehet hétköznapi, az életünk folyamatos része, a lehető legjobb értelemben. Varga Gyöngyi szenvedélye a teológia és – szerencsénkre – az, hogy a Biblia elérhető legyen mindenki számára. Ő és a Fellegajtó azzá teszi. 

A kötethez a könyvhéten tudtok először hozzájutni.  fellegajto.jpg

2. Barbara Brown Taylor: Másik úton hazafelé

Nagyjából négy éve találkoztam először Barbara Brown Taylor írásaival, sajátos igehirdetéseivel. Pángyánszky Ágnes egyetemi docens korunk legizgalmasabb igehirdetőjének nevezte Taylort, nem véletlenül. Az észak-amerikai anglikán lelkésznő könnyedén jár-kel a szent és a profán, a misztikus és a nagyon is emberi valóság között, hogy megmutassa Isten és ember egymást örökké kereső kapcsolatát. A szerzőtől most először olvashatunk magyar nyelven, és Székács Judit fordítása révén megismerhetjük azt az eleven stílust, amely olyan, mintha a lelkésznő beszélgetne velünk.

Taylor nyitott, leírásai naturálisak, és a hétköznapi tapasztalatainkra támaszkodva teszi elérhetővé a bibliai történeteket, egyszerre pozitív és negatív érzelmeket keltve, mert meri használni a képzelőerejét, és megpróbálja bekapcsolni a miénket is. Egyik igemagyarázatát így kezdi: „Érzitek ti is ezt a zsongást a levegőben ma este?” Szerintem telitalálat, ahogy olvasom, izgatott leszek, és egészen egyszerűen tudni akarom, mire gondol, miért érzi ezt. Nem árulom el, inkább olvassatok ti is Barbara Brown Taylort! Nem véletlenül bestselleríró.

masik_uton.jpg

3. Sigrid Undset: Koszorú

Ez a könyv nem más, mint egy száz évvel ezelőtt íródott történelmi regény, amit le sem tagadhatna a szerzője. Sigrid Undset apja régész volt, s ehhez az örökséghez híven repítenek minket vissza a könyv leírásai a 14. századi Norvégiába. Undset gazdagon részletező sorai láthatóvá teszik a színes üvegablakok különleges fényét, tapinthatóvá a ruhaanyagok szövésének eltérő textúráit, s szinte halljuk a bőrcipőkön a selyemszalagok suhanását és a fémékszerek csörrenését. Ezek a leírások nemcsak a tárgyakra terjednek ki, de a test melegére, lüktetésére is, különös ritmust adva a történetnek. 

Egy vallomással is tartozom, ha erről a regényről írok: először utáltam. Aztán nagyon szerettem. Az első pár oldal egészen kínszenvedés volt számomra (a bibliai Királyok könyvei jutottak róla eszembe), majd pár oldal után beszippantott. A Koszorú Kristin és Erlend konfliktusokkal teli viszonyának nyitánya: először megismerjük a még gyermek Kristint s legfőképp a családját. Cselekménye bár meghatározott térben és időben, mégis örök érvényű kérdéseket jár körbe. Sokak számára ismerős, mégis tabuként kezelt családi minták és traumák rajzolódnak ki Kristin történetén keresztül.
koszoru.jpg

4. Kaisa Happonen – Anne Vasko: Mur és az esti erdő – Esti mesék kicsiknek és nagyoknak

Ez egy látszólag gyerekeknek szóló könyv, látszólag tele állatmesékkel. Azonban a kötethez a háromévestől a százhárom évesig mindenki tud kapcsolódni. Főleg azért, mert nem állatokról, hanem nagyon is emberi élethelyzetekről, krízisekről, hibákról és nehézségekről szól, amelyeket sokszor elég lenne csak észrevenni, tudatosítani ahhoz, hogy fejlődhessünk, és kiléphessünk belőlük. A könyv a szöveggel egyenértékű illusztrációkkal csodálatosan jeleníti meg a csendet is, illetve a szünet helyét, hogy legyen időd elgondolkodni azon, amit olvastál. Hogy meg tudj állni, és tudj róla beszélni, beszélgetni.

Miért nem tud átmenni a szarvas a tisztáson? Miért adja fel mindenét a sarki róka csak azért, hogy ne kelljen beszélnie a vörös rókával? Hogyan lehet az elmúlásról beszélni egy pézsmapocok napi rutinja kapcsán? Hogyan vehetjük észre rossz beidegződéseinket egy kialvatlan farkas példájából tanulva? És hosszan sorolhatnánk még. Mur mackó pedig mindeközben, akár egy jó terapeuta, csak kérdez – jókor és jókat. Beszélgetőkönyv a javából, gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.

mur_web.jpg

5. Fabiny Tamás: Júdás, az elveszett tanítvány

Ugyan a kötet Fabiny Tamás evangélikus elnök-püspök habilitációs dolgozatán alapul, a szerző azt úgy dolgozta át, hogy nagyobb közönség számára is érthető, elérhető és élvezhető legyen. Ez a könyv jóval több, mint egy gazdagon illusztrált, igényesen tördelt album. Sőt nem csak elmélyült teológiai szakmunka, tudományos mű. Júdás alakjának sokrétű bemutatásán keresztül tanulunk a bűnről, a keresztény tanításról, az egyházról és Istenről  is.

A teológus szerző bemutatja könyvében, hogyan változott az évszázadok alatt a Júdásról kialakult kép, milyen (negatív) toposzokat, tulajdonságokat társítottak és társítanak ma is az alakjához. Megismerhetjük, hogyan jelenik meg irodalmi és képzőművészeti alkotásokban, és rávezet arra is, mit kell(ene) kezdenünk Júdás figurájával, hogyan vezethetjük őt vissza a tanítványok közé.

judas_2.jpg

+ 1: A meglepetést a végére hagytam.

A könyveket az Ünnepi Könyvhét után is beszerezheted, de akkor biztosan lemaradsz a játékról, amellyel a Luther Kiadó téged is vár. A budapesti Vigadó téren három ajándékcsomag talál majd gazdára. Találkozzunk a 13. standnál!

A bejegyzés trackback címe:

https://kotoszo.blog.hu/api/trackback/id/tr8818426879

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

KötőSzó

Társadalom és egyház, kereszténység és közélet, Krisztus és a 21. század. A világ (nem csak) lutheránus szemmel. Kötőszó – rákérdez, következtet, összekapcsol.

Partnereink

277475082_307565714663340_7779758509309856492_n.png
kevelet_tr_1.png

 

Közösségünk a Facebookon

süti beállítások módosítása