Evangélikus iskolák pedagógusai is csatlakoztak a január 31-i figyelmeztető sztrájkhoz, illetve az azóta kibontakozó polgári engedetlenségi mozgalomhoz. A részletekről Varga Mártát, a Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Irodája Nevelési és Oktatási Osztályának vezetőjét kérdezte az evangelikus.hu. Az ott megjelent cikket változtatás nélkül közöljük.
Szerző: Vitális Judit
A január 31-i figyelmeztető sztrájkhoz négy evangélikus gimnáziumból csatlakoztak pedagógusok, egy intézményben pedig támogatói nyilatkozatot írtak alá – tudtuk meg Varga Mártától, a Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Irodája Nevelési és Oktatási Osztályának vezetőjétől. Egységes, teljes tantestületet, nevelőtestületet érintő munkabeszüntetés nem volt az evangélikus köznevelési rendszerben.
Varga Márta a megmozdulás előtt levelet küldött az intézményvezetőknek, amelyben kérte, hogy ne akadályozzák a sztrájkjogukkal élni kívánó kollégákat alapjoguk érvényesítésében. Arra is felhívta a figyelmet, hogy az intézményvezetők kötelessége a sztrájk ideje alatt az intézmény működésének biztosítása, ez január 31-én mindenhol sikerrel megtörtént.
Levelében kitért arra is, hogy az intézményvezetők maguk is kezdeményezhetnek beszélgetéseket a sztrájk okairól és követeléseiről. A kialakult helyzetben rendkívül fontosnak ítélte, hogy a sztrájkhoz és a polgári engedetlenséghez való eltérő viszonyulás ne rombolja a pedagógusok együttműködését, a jól működő közösségeket.
Varga Márta azzal a kéréssel fordult az evangélikus intézményvezetőkhöz, hogy folyamatosan egyeztessenek a sztrájkolni szándékozókkal a megmozdulás okairól és céljairól. A Klebelsberg Központ működésének ellentmondásai nem érintik az egyházi fenntartású intézményeket, az osztályvezető megerősítette, hogy az evangélikus fenntartású intézmények esetében biztosított az intézmények autonóm működése.
„A pedagógusbérek alakulása, az életpályamodell, illetve az utánpótlás biztosítása azonban nálunk is égető probléma” – húzta alá, rámutatva, hogy amíg egy kezdő pedagógus bruttó 180-200 ezer forintot keres havonta, addig nehéz lesz vonzóvá tenni a pályát. Ráadásul a pedagógushiány miatt egyre növekvő helyettesítés is rendkívüli túlterhelést jelent a pályán maradók számára. A szakos ellátottság megoldása, az óvodapedagógusok utánpótlása az evangélikus köznevelési rendszerben is óriási kihívást jelent, a férfiak és a fiatal pedagógusok hiánya pedig fájón érinti a tantestületeket.
A jelenlegi megmozdulások céljai egzisztenciális kérdésekre összpontosulnak, a korábbi sztrájkok szakmai, a tananyaggal, a tankönyvválasztással és a szegregációval kapcsolatos kérdései a mostani helyzetben nem fogalmazódnak meg.
„Az evangélikus részvétel nem mondható jelentősnek” – számol be róla Varga Márta a polgári engedetlenségi mozgalom kapcsán. A pedagógusok, illetve az intézmények saját döntése, hogy miképpen állnak ki a nyilvánosság elé. A nevelési és oktatási osztály elsősorban jogi, szakmai segítséget nyújt az intézményvezetők számára.
„Személy szerint arra törekszem, hogy folyamatosan legyen információm az intézményekben meglevő problémákról, nehézségekről, és a rendelkezésemre álló eszközökkel segítséget tudjak nyújtani a megoldásukhoz. A jelenlegi helyzetre is így tekintek, kiemelt feladatom a kommunikáció fenntartása, az egyes álláspontok megismerése” – fogalmazott az osztályvezető.
A mostani megmozdulások kiváltó oka, hogy a 36/2022. (II. 11.) kormányrendeletben megfogalmazottak szerint veszélyhelyzet idején jelentősen korlátozott a sztrájkjog gyakorlása. Mint ismert, a szakszervezetek március 16-ra hirdettek sztrájkot.
Fotó: news.yale.edu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.