Védekezhetek-e a háborúban Isten nevében, vagy oda kell tartanom a másik orcámat is? Mit mondott Luther Márton a háborúról? Aki támogatja a védekező felet fegyverekkel, az nem a háború fenntartását pártolja tulajdonképpen? – teszik fel a kérdést a Szóbanforgó Podcast legújabb adásában, melyben teológiai nézőpontból beszélgetnek háborúról, fizikai, szellemi erőfölényről és hatalomról Szlaukó-Bobál Orsolya és Kovács Viktor lelkészek vendégükkel, dr. Orosz Gábor Viktor evangélikus lelkésszel, az Evangélikus Hittudományi Egyetem teológiai tanárával.
Több mint másfél éve, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát. A szomszédban zajló háború adja az apropóját a Szóbanforgó Podcast legújabb adásának, melyben teológiai szempontból beszélgetnek a résztvevők egyebek mellett a „ne ölj!” parancsolatáról, a Németországi Protestáns Egyház különböző álláspontjairól és a manipuláció fogalmáról is. Kiindulási alapként a háború következő definícióját tekintik: „A háború erőszak alkalmazása annak érdekében, hogy az egyik fél rákényszerítse az akaratát a másik félre. A háború céljait mindig a politika határozza meg. Jellegét tekintve beszélhetünk totális (az ellenség elpusztítását célzó) vagy limitált (a katonai célok elérését célzó) háborúról.” (Carl von Clausewitz)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.